Що таке нержавіюча сталь?
Нержавіюча сталь з'явилася не так давно, близько сотні років тому (приблизно до початку ХХ століття), завдяки експериментам одного англійського вченого.
Він визначив, що якщо в сталь додати хром, то при взаємодії з киснем на поверхні металу з'являється захисна плівка, яка протистоїть корозії і має властивість самовідновлення при виникненні подряпин або потертостей. Таким чином з'явився матеріал, який нині дуже затребуваний на ринку, незважаючи на свою високу вартість.
Сьогодні вироби з нержавіючої сталі цінуються вище, ніж вироби з вуглецевої сталі. Чому?
- Вуглецева сталь не містить легуючих добавок на відміну від неіржавіючої сталі.
- Вироби з вуглецевої сталі окислюються швидше, ніж з нержавійки, і вимагають більш ретельного догляду.
Важливі якісні характеристики нержавіючої сталі:
- Висока стійкість до корозії.
- Стійкість до високих температур і впливу агресивних середовищ.
- Зносостійкість.
Як вже було сказано вище, нержавійку отримують шляхом додавання до її складу хрому. Стандартна кількість хрому в сплаві – не менше 10-12%. Але стійкість до корозії та впливу агресивних середовищ нержавіючої сталі досягається ще й за рахунок додавання до її складу інших елементів: нікелю, азоту, молібдену, кремнію, марганцю, алюмінію та ін.
Процентне співвідношення тих або інших елементів у сплаві дозволяє одержувати різні типи металевих ґрат і, як наслідок, домагатися різних їх властивостей і характеристик. Наприклад, при додаванні нікелю збільшується пластичність металу, а алюміній не дозволяє утворюватися накипу на поверхні вироби з нержавійки.
Завдяки своїм властивостям нержавійка зручніше і практичніше вуглецевої сталі, але і вартість її в рази вище. Частково це компенсується тим, що догляд за нержавійкою вимагає менше витрат, а отже, виріб окупить себе протягом тривалого часу використання. А при догляді за вуглецевою сталлю необхідно думати про її захист від корозії. При цьому коштів може бути витрачено в рази більше, ніж при використанні нержавійки. Ще одна якість нержавіючої сталі – це довговічність.
На сьогоднішній день використовується величезна кількість видів нержавіючої сталі. Цей матеріал знаходить своє застосування в багатьох областях: це машинобудування та суднобудування, нафтовидобувна промисловість, побутові сфери виробництва і електроенергетика, хімічна і харчова промисловість, будівництво, архітектура і т. д.